Szkodliwe działanie papierosów
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 30, maj 2017 09:29
- Ewa Lisek
- Odsłony: 3163
Rokrocznie 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. Jednym z celów tego święta jest zwrócenie uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów.
Według danych WHO co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera niemal 6 milionów osób (jeden zgon co sześć sekund). W Polsce co roku 70000 mieszkańców naszego kraju umiera z powodu palenia tytoniu, zaś 8000 zgonów jest spowodowanych biernym paleniem.
Dlaczego młodzi ludzie sięgają po papierosa?
Wiele osób próbuje palenia w bardzo młodym wieku. Niektórzy robią to z ciekawości, inni z chęci zaimponowania rówieśnikom. Większość z nich wie, że jest to szkodliwe. Wydaje im się, że po wypaleniu jednego papierosa nic się nie stanie. Wypalają jednak kolejne, aby zyskać akceptację i szacunek otoczenia oraz nie wyróżniać się z grupy, w której wszyscy palą. W ten sposób coraz częściej nastolatek wystawia się na działanie nikotyny i szybko uzależnia się od niej. Palenie papierosów sprawia niektórym przyjemność. Jest to wynik wpływu nikotyny na różne substancje chemiczne w mózgu, które odpowiadają za pobudzenie, aktywność i odczuwanie przyjemności. Z czasem organizm przyzwyczaja się do tego efektu. Palenie jest wtedy potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Odczuwamy głód nikotynowy, który może zaspokoić tylko kolejny papieros. Z czasem, aby osiągnąć ten sam efekt, należy wypalić więcej – i tak coraz bardziej popadamy w nałóg.
Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Bristolu przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca. Wypalenie jednego papierosa skraca życie o 11 minut! Dym tytoniowy zawiera ponad 4000 związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych substancji rakotwórczych oraz szereg środków toksycznych.
W składzie papierosów są między innymi: nikotyna, tlenek węgla, aceton, cyjanowodór, substancje smoliste, polon, arsen, formaldehyd, chlorek winylu.
Jak dym z papierosa działa na nasz organizm?
Po pierwsze – wdychamy wtedy powietrze przez usta, omijając pierwszą linię ochrony dróg oddechowych jaką jest nos. Po drugie – wdychamy wiele substancji chemicznych, które są szkodliwe dla naszego organizmu. Wśród tych substancji są bowiem smoła i nikotyna.
Organizm broni się, stąd pierwszą reakcją na zapalenie papierosa jest kaszel, a więc próba oczyszczenia płuc. Pierwsze palenie powoduje zawroty głowy, tętnienie w skroniach, a również nudności i wymioty, przynajmniej dopóki organizm nie przyzwyczai się do stałego zatruwania.
Dzieci, które palą papierosy, mają osłabioną odporność i częściej zapadają na różne choroby. Ich wzrost jest spowolniony, mają mniejszy obwód klatki piersiowej, są niższe i mają mniejszą wagę niż rówieśnicy. Problemy dotyczą również sfery edukacji. Młodzi palacze mają większe problemy z nauką na pamięć i więcej czasu potrzebują na odrabianie lekcji. Mają także trudności z uprawianiem sportów, zwłaszcza z bieganiem i pływaniem.
Palacze są bardziej narażeni na choroby nowotworowe: płuc, przełyku, tchawicy, krtani, krwi, nerek, pęcherza moczowego, trzustki i wątroby. Palenie papierosów podczas ciąży może się skończyć poronieniem, przedwczesnym porodem, opóźnieniem rozwoju płodu, powikłaniami porodowymi lub przewlekłym niedotlenieniem.
Co to jest palenie bierne?
Skutków biernego palenia (inaczej „palenia z drugiej ręki”) możemy doświadczać, jeżeli nasi rodzice, krewni czy koledzy palą w zamkniętym pomieszczeniu. Wdychanie dymu tytoniowego z papierosa palonego przez inną osobę w tym samym pomieszczeniu, jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, gdyż boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy. Wdychanie dymu wydychanego przez palaczy, zwiększa u osób niepalących ryzyko wystąpienia raka płuc i chorób serca. Dym ten zawiera także wiele substancji alergizujących, powodujących łzawienie oczu, podrażnienie błony śluzowej nosa, kaszel, nawracające zakażenia układu oddechowego, a także uczulenia i w konsekwencji astmę.
Zakazy palenia w miejscach publicznych i wszelkich miejscach, w których mogą przebywać osoby narażone na bierne palenie, stają się coraz popularniejsze. Obowiązują w wielu krajach Europy, w Polsce zakaz palenia w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych, zakładach pracy oraz innych pomieszczeniach użytku publicznego, ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci, na przystankach komunikacji miejskiej i w środkach publicznego transportu oraz na dworcach.
Myślę, że artykuł ten skłoni niejedną osobę do zastanowienia się czy warto palić papierosy, czy nie lepiej okazywać swoją dojrzałość poprzez swoje odpowiedzialne zachowanie.
Gabriela Leśniewska