rekrut 25

apel

apel

Apel Wojewody Świętokrzyskiego
oraz Świętokrzyskiego Komendanta
Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej
w sprawie niebezpieczeństwa zatrucia tlenkiem węgla
oraz zwiększonej liczby pożarów budynków

bezpl-tel-zauf.png

dz czyst pow
Zagraj w grę:  
POGROMCA SMOGU | SUDOKU SMOGOWE
pomiar smogu

infolinia

nie hejtgrafika: https://www.kielce.uw.gov.pl/

info wsparcie minInformacja Ministerstwa Edukacji i Nauki
- Departament Wychowania i Edukacji Włączającej

Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
/plakat/

innopolis log

 


  Informacje bieżące...


dbi2023

Polskie Centrum Programu Safer Internet Materiały edukacyjne Kampanie społeczne
rok dla niepodl 2 minROK SZKOLNY 2017/2018 ZOSTAŁ OGŁOSZONY „ROKIEM DLA NIEPODLEGŁEJ”.
W ZWIĄZKU Z TYM W NASZEJ SZKOLE PODJĘTO WIELE INICJATYW
DLA UCZCZENIA 100 LECIA NIEPODLEGŁOŚCI. 


wyszukiwarka

PUNKT DORADZTWA EDUKACYJNO– ZAWODOWEGO
Szkoła Podstawowa nr 4 w Jędrzejowie
ul. Przypkowskiego 43 /czytaj więcej/

Informacje o PDEZ:

Ogłoszenia:

Data

Treść ogłoszenia

Autor

25.09.2023 r. 

Zawiadamiam, że na podstawie § 5 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. 2023 poz. 1211) dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno wychowawczych w roku szkolnym 2023/24 będą:

- 2 i 3 listopada 2023 r. (czwartek i piątek po Wszystkich Świętych)
- 2 maja 2024 r. (czwartek między Międzynarodowym Świętem Pracy, a Świętem Konstytucji
3- go Maja);
- 14 maja 2024 r. (wtorek - I dzień egzaminu ósmoklasisty),
- 15 maja 2024 r. (środa) - II dzień egzaminu ósmoklasisty),
- 16 maja 2024 r. (czwartek) - III dzień egzaminu ósmoklasisty),
- 31 maja 2024 r. (piątek po Bożym Ciele)
- 20 czerwca 2024 r. (czwartek - przed zakończeniem rocznych zajęć dydaktyczno wychowawczych).

Jednocześnie informuję rodziców (prawnych opiekunów) o możliwości udziału uczniów w zajęciach wychowawczo-opiekuńczych organizowanych w szkole w wyżej wymienionych dniach.

Jerzy Kostyła
15.09.2023 r. 

Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe 2023/2024

  1. Zarządzenie nr 346/2023 w sprawie organizacji Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym 2023/2024
 Jerzy Kostyła
25.09.2019 r. 

linia 800080222

Całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli
tel. 800 080 222

 Andrzej Pałczyński
15.03.2018 r.

komponentySZKOLNY PUNKT KONSULTACYJNY

Informuję, że w ramach zainicjowanego przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty projektu „Wsparcie szkół ogólnodostępnych w realizacji zadań związanych z kształceniem uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i upowszechnianiem edukacji włączającej”, został utworzony w naszej szkole Punkt Konsultacyjny Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Jędrzejowie, który wspomagać będzie nauczycieli szkół ogólnodostępnych w pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Więcej informacji

Jerzy Kostyła

Wszystkie ogłoszenia

Ostatnio dodane artykuły:

WYBIERZ ŻYCIE BEZ TYTONIU

2019 palenie min   Uzależnienie to stan, w którym człowiek traci kontrolę nad samym sobą, wartość substancji od którego jest uzależniony przerasta wszystko inne, a potrzeba zażywania staje na równi z potrzebą oddychania i jedzenia.

 

   Uzależnienie zaczyna się niewinnie, niemożność odmówienia zapalenia z rana czy wieczorem, złe samopoczucie bez papierosa w ręku, albo obsesyjne myśli o chwili z papierosem i dziwna radość, która przychodzi wraz z każdą zakupioną paczką. Każdy uzależnia się inaczej, u jednych jest to proces bardzo powolny, który przychodzi po miesiącach, u innych wystarczy kilka razy aby nie móc odsunąć go od swojego życia. Kiedy właściwie człowiek jest uzależniony? Wtedy, gdy nie potrafi wyobrazić sobie dnia bez palenia, gdy ciągle myśli tylko o tym kiedy zapali, gdy odczuwa smutek bez palenia i zaczyna zachowywać się skrajnie agresywnie lub bardzo pasywnie. Na uzależnienia szczególnie podatne są młode osoby, które przechodzą przez skomplikowany i ciężki okres dojrzewania i nabierania świadomości o samych sobie. Podatność na manipulacje i namowy, chęć spróbowania zakazanego owocu, czy może chęć wykazania się w grupie, jej akceptacji, uzyskania poklasku czy poczucia się bardziej dojrzałym to jedne z wielu powodów uzależnień.

   Nikotyna jest środkiem psychotropowym, silnie uzależniającym i oddziałującym na układ nerwowy. Powoduje ona pobudzenie organizmy i zwiększenie ciśnienia. Wraz z paleniem człowiek przyzwyczaja się do tego stanu w takim stopniu, że odczuwa on satysfakcję tylko po zapaleniu papierosa. Nikotyna z czasem osłabia organizm co sprawia, że trzeba mu jej dostarczać coraz więcej i więcej aby poczuć się szczęśliwym i pobudzonym. Te mechanizmy powodują uzależnienie. Co odczuwa osoba uzależniona, gdy nie ma dostępu do używki? Przede wszystkim tzw. głód nikotynowy czyli bardzo silną potrzebę sięgnięcia po papierosa, jest też bardziej rozdrażniona, łatwiej ją zdenerwować i wywołać u takiej osoby gniew, będzie się irytować z najmniejszych powodów, odczuwać niepokój i smutek. Wraz z tym pojawia się spadek koncentracji uwagi, problemy z snem, często nawet przechodzące w bezsenność, problemy z apetytem i ciągłe uczucie niesytości (ciągła potrzeba jedzenia). Jakie zagrożenie niesie ze sobą nikotyna i palenie? Nikotyna to tylko jeden z tysięcy związków zawartych w dymie papierosowym. Oprócz niej znajdziemy tam także pierwiastki metali ciężkich, środki toksyczne oraz rakotwórcze.

   Palenie przyczynia się do wzrostu ryzyka zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego, na zawał serca, niedokrwienie oraz udary mózgu. Najgroźniejsze są jednak nowotwory złośliwe, szczególnie rak płuc, krtani, jamy ustnej i gardła, trzustki czy pęcherza moczowego. Palenie może także prowadzić do niepłodności oraz zaburzeń w ciąży. Dlaczego warto walczyć z uzależnieniem? Palenie pożera niesamowitą część naszego portfela. Palacze wydają rocznie setki złotych na papierosy, w skrajnych wypadkach ta liczba przekracza tysiąc lub nawet dwa. Palenie jest silnie szkodliwe, powoduje występowanie chorób, które ciężko zwalczyć, a z częścią będziemy musieli zmagać się do końca życia. Jak walczyć z uzależnieniem? Najważniejsze to zdać sobie sprawę z uzależnienia. Samotna walka z nawykiem może być bezskuteczna. Powinniśmy porozmawiać z osobami, którym ufamy - z przyjaciółmi, z rodzicami lub szkolnym pedagogiem. Walka z uzależnieniem wymaga silnej samokontroli, brak palenia powoduje silny głód nikotynowy, dlatego warto stosować środki pomocnicze – leki ograniczające głód, stopniowo usuwające zapotrzebowanie na nikotynę i pomagające w skutecznym leczeniu. Zrób to dla zdrowia. Walcz z uzależnieniem.

Klaudia Siwiec Karolina Kosman

2019 palenie 01